Próchnica – najpopularniejsze schorzenie stomatologiczne

Jednym z najczęstszych schorzeń stomatologicznych jest próchnica. Może ona prowadzić do wystąpienia wielu poważnych chorób.
Próchnica to choroba zębów, która dotyka prawie każdą osobę przynajmniej raz w życiu. Istnieje wiele przyczyn odpowiedzialnych za powstanie tego typu schorzenia. Próchnica spowodowana jest przede wszystkim przez dużą liczbę bakterii, które obniżając pH w jamie ustnej i sprzyjają występowaniu demineralizacji szkliwa. Tworzą one płytkę nazębną, która nadaje naszym zębom nieestetyczny wygląd. Głównym czynnikiem, który predysponuje do wystąpienia próchnicy jest nadmierne spożywanie słodyczy, które zawierają dużą ilość cukrów prostych, które są świetnym pożywieniem dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.

Aby zapobiegać stanu próchnicowemu należy spożywać produkty bogate w białko oraz tłuszcze, a także unikać produktów zawierających cukry proste. Odradza się spożywanie słodzonych soków oraz oranżad. W celu szybkiego rozpoznania próchnicy należy uczęszczać na regularne wizyty kontrolne, które powinny odbywać się co pół roku. Podczas nich stomatolog pomoże nam w rozpoznaniu niepokojących objawów, które skłonią do podjęcia różnego rodzaju interwencji. Najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy jest częstsze szczotkowanie zębów. W aptekach oraz drogeriach możemy zaopatrzyć się w pasty, które chronią nasze zęby przed nadmiernym spadkiem pH oraz rozwojem chorobotwórczych bakterii. Warto także używać różnego rodzaju nitek dentystycznych, które pozwalają nam na dokładne oczyszczenie szczelin między naszymi zębami oraz zapobiegają gromadzeniu się w tych miejscach osadów. Możemy także używać płynów do płukania jamy ustnej, które znacznie redukują ilość chorobotwórczych bakterii w naszej jamie ustnej.

Próchnica (więcej: baza wikipedii) w początkowym stadium jej rozwoju leczona jest poprzez borowanie oraz zakładanie plomb, ewentualnie lekarstwa, które mają na celu eradykację chorobotwórczych mikroorganizmów. Zaawansowany stan próchnicowy powinien być poddawany leczeniu kanałowemu, dzięki któremu możemy uratować ząb, który został bardzo rozlegle nadważony.

Gniezno to miasto, na terenie którego funkcjonuje mnóstwo gabinetów stomatologicznych (więcej: baza dentysta Gniezno), które specjalizują się w leczeniu oraz profilaktyce próchnicy. Możemy otrzymać tam wiele niezbędnych porad dotyczących dbania o piękny uśmiech. Miejsca te możemy znaleźć w biuletynie pod tytułem,,dentysta Gniezno” lub,,stomatolog Gniezno”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>