Co warto wiedzieć o kamieniu nazębnym?

Każdy zapewne marzy o wspaniałych, perłowych zębach jak z reklamy pasty, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przebarwienia nieraz spowodowane są paleniem papierosów, regularną konsumpcją herbaty lub kawy. Niektórzy od urodzenia mają uzębienie barwy kremowej. Zwykle jednak podstawową rolę w brzydkim wyglądzie zębów odgrywa osadzony na nich kamień. Na szczęście, jego usunięcie to prosta sprawa i może to zrobić każdy dentysta (Zielona Góra dentysta-stomatolog.com). Zielona Góra to miejscowość, w której gabinety ma wielu stomatologów, którzy chętnie pomogą pacjentom przywrócić wygląd zębów do dawnej świetności.

Większość osób pragnie pozbyć się kamienia ze względów estetycznych, ale warto pamiętać, że wiąże się on także z zagrożeniami dla zdrowia. Kamień pokrywający szkliwo powoduje powstawanie kieszonek pomiędzy dziąsłami i zębami, w których zachodzą niekorzystne procesy, osłabiające oparcie zęba w dziąśle. Na dłuższą metę skutkuje to rozwojem paradontozy, która może doprowadzić nawet do utraty zębów. Wielu ludzi myśli, że kamień nazębny złożony jest przede wszystkim z osadu, który jednak w rzeczywistości odgrywa niewielką rolę w powstawaniu uciążliwej powłoki. Szkodliwe bakterie, które kolonizują powierzchnie zębowe, produkują polimerowe substancje chemiczne, które tworzą coś w rodzaju rusztowania, pomagającego im na silne związanie z tkanką kostną, oraz częściowo chronią zarazki przed działaniem płukanek, czy nawet antybiotyków. Połknięcie tych drobnoustrojów, lub wniknięcie ich do wnętrza organizmu przez mikro-urazy w jamie ustnej może prowadzić do chorób ogólnoustrojowych. Dlatego właśnie ogromne znaczenie w profilaktyce chorób, zarówno jamy ustnej, jak i całego organizmu, ma periodyczne likwidowanie powłoki kamienia nazębnego. Niektórzy stomatolodzy nadal wykonują ten zabieg ręcznie, przy wykorzystaniu dłutka i haczyka ze specjalnym zakończeniem. Zwykle do rozbijania osadu używa się jednak specjalnego urządzenia emitującego ultradźwięki. Zabieg jest raczej bezbolesny i wykonuje się go zwykle bez znieczulenia. Niemniej jednak, u niektórych osób procedura może drażnić wrażliwe dziąsła i powodować ich krwawienie. Zabieg usuwania kamienia nazębnego przeprowadzi w swoim gabinecie każdy stomatolog. Zielona Góra to miasto, w którym nie brak dentystów, warto więc już teraz zainteresować się oczyszczaniem zębów, jeśli ma się predyspozycje do powstawania nalotu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>